Какво губят ските от отказването на Линдзи Вон и Свиндал

Публикувано на вторник, 12 февруари , 2019      303 Прегледа

• Спорт

Световното първенство по ски в Оре ще остане завинаги в историята, след като алпийските ски останаха без двете си най-ярки звезди за последните 15 години Линдзи Вон и Аксел Лунд Свиндал.

Двама от най-успешните и обичани скиори се сбогуваха по мечтан начин със спорта, след като спечелиха медали в последните си стартове.

През 2012 г. двамата бяха на върха в алпийските ски, триумфирайки в Световната купа, а през уикенда стартираха за последен път в кариерите си.

Норвежкият ас Свиндал взе сребро в мъжкото спускане, оставяйки само на две стотни от златото, спечелено от неговия съотборник Шетил Янсруд.

След много проблеми в последните години скиорът от Льоренског се събра за силен финален старт.

При жените ските със сигурност изгубиха още по-ярка звезда, след като Линдзи Вон също остави ските встрани. Най-голямата звезда при дамите за последните две десетилетия остана трета в коронната си дисциплина – спускането.

„Аксел и Линдзи са две от най-големите имена, които ските са виждали. За мен беше чест, че мога да ги нарека мои приятели и съм бил с тях по пистите в големи състезания. Това, че спечелиха медали в последните си стартове, е много красива история, спортът се нуждае от такива вдъхновяващи моменти и личности с характер като тях“, каза последния олимпийски шампион на САЩ при мъжете Боде Милър и настоящ анализатор на „Евроспорт“.

Според Милър алпийските ски губят не само двама отлични състезатели, но и ярки личности, белязали спорта.

Вон – шампион, герой, икона

„Няма човек, който да гледа ските, да харесва този спорт и да не обича Линдзи“, това каза великият Ингемар Стенмарк, който присъства на последния старт на Вон на световното.

Американката не успя да подобри рекорда на Стенмарк по победи в Световната купа, оставяйки на четири успеха зад него. Въпреки всичко легендарният швед смята, че Вон се е записала със златни букви в историята на ските.

Тя има 395 старта, 137 подиума и рекордните за жена 82 победи. Вон спечели четири пъти Големия кристален глобус и добави още 16 малки глобуса в дисциплините. Американката триумфира с три олимпийски медала (злато от спускането във Ванкувър 2010) и общо осем от световни първенства. На 34 години и 115 дни тя стана най-възрастната медалистка при дамите на световно, а освен това се нареди до Свиндал и легендите Шетил Андре Оомод и Марк Жирардели, с медали от шест различни първенства.

Списъкът с постиженията на Кралицата на скоростта е безкраен, а тя е считана не само за шампион, но и за икона в ските. Сезонът започна с тежко падане за американката, която първоначално изрази желание да остане още един сезон, но в крайна сметка „реши да послуша тялото си и да каже край“.

„Невероятно е как скиор с нейните успехи е толкова земен. В нея няма капка арогантност. Споменям си как я гледах със страхопочитание и трябваше да събера смелост, за да поискам снимка. За мен тя е идол, перфектната жена и вече мой приятел, защото ме допусна до себе си“, казва олимпийската шампионка в спускането София Годжа.

Красивият хепиенд за Краля на викингите

В елита при мъжете има много герои. Ингемар Стенмарк е считан за истинска икона, а в днешно време Марсел Хиршер е на път да подобри всички рекорди на шведа. По отношение на смелост и уважение от феновете може би на първо място е Аксел Лунд Свиндал. Норвежецът съперничи по геройство единствено на австрийската легенда Херман Майер.

Свиндал влезе в алпийските ски в труден период в края на кариерата на легендите Ласе Шус и Шетил Андре Оомод. Той не само се справи със задачата да бъде новият лидер на норвежкия тим, но си заслужи и прякора Краля на викингите.

Подобно на олимпийските игри преди година, Краля на викингите превъзмогна проблемите и се събра за най-важния старт.

© Reuters

Свиндал записа 386 старта в Световната купа с 80 подиума и 36 победи. Спечели не само девет медала в рамките на шест световни първенства, но се доказа и на най-голямата сцена – олимпийските игри. Свиндал е едва вторият норвежец в ските с повече от един златен медал на олимпиада (заедно с Оомод), но и първият който триумфира в спускането.

Норвежецът го стори в Пьонгчанг, когато на 35 години стана най-възрастният олимпийски шампион.

„Доволен съм от моята кариера. Преживял съм много неща, признавам, че на моменти не съм вярвал, че ще се върна, защото контузиите ми бяха много тежки. Приятелите и семейството обаче винаги са ми давали сила, за да се връщам. Последният ми старт беше емоционален, а това, че взех медал в него беше още по-голяма награда“, каза Свиндал след спускането в Оре.