„Тотнъм“ сътвори история и осигури английски финал след нова паметна вечер в Шампионската лига

Публикувано на четвъртък, 9 май , 2019      362 Прегледа

• Футбол

“Тотнъм“ сътвори поредния велик обрат в Шампионската лига през този сезон и осигури изцяло английски финал срещу „Ливърпул“.

С хеттрик на Лукас Моура и победен гол в 95-ата минута „шпорите“ спечелиха с 3:2 реванша с „Аякс“ на „Йохан Кройф арена“.

След общ резултат 3:3 и благодарение на повече голове на чужд терен тимът на Маурисио Почетино се класира за финала на най-силния клубен турнир за пръв път в своята 137-годишна история.

"Тотнъм" сътвори история и осигури английски финал след нова паметна вечер в Шампионската лига

© Reuters

„Тотнъм“ е първият дебютант във финал на Шампионската лига от 2008 г., когато това направи друг лондонски тим – „Челси“. Тимът на Маурисио Почетино стигна до битката за трофея, след като беше само на пет минути от отпадането още в груповата фаза на турнира.

„Тотнъм“ изглеждаше обречен и след първото полувреме на реванша с „Аякс“. Младият тим на Ерик тен Хаг си осигури изключително комфортен аванс, след като поведе с 2:0 с попадения на Матайс де Лихт в 5-ата минута и Хаким Зиех в 35-ата минута

„Шпорите“ обаче се върнаха в мача с две бързи попадения на Лукас Моура между 55-ата и 59-ата минута. Последваха вихрени атаки към двете врати и купища голови положения. И домакините, и гостите имаха страхотни възможности да стигнат до трети гол, но го пропуснаха. Два пъти и гредите попречиха на двата отбора.

Всичко изглеждаше приключило за „Тотнъм“, когато изтичаше последната от петте минути добавено време. Тогава Моура се измъкна в наказателното поле след подаване на Деле Али и за трети път изпрати топката покрай Андре Онана, за да класира своя отбор на исторически финал и да смълчи трибуните на „Йохан Кройф арена“.

© Reuters

„Аякс“ изигра паметен сезон и беше на секунди от това да продължи европейската си приказка.

Тимът на Тен Хаг, който с младите си играчи и вълнуващия си стил върна романтиката в Шампионската лига, премина три квалификационни кръга, а в директните елиминации постигна забележителни победи, за да отстрани носителя на трофея „Реал“ (Мадрид) и фаворита „Ювентус“.

Реваншът с „Тотнъм“ също започна отлично за „Аякс“. Домакините поведоха само след пет минути игра, след като Киърин Трипиър изпусна Де Лихт при центриране от корнер и 19-годишният капитан отбеляза с глава.

© Reuters

„Тотнъм“ реагира скоростно и можеше да изравни веднага след това, но удар от малък ъгъл на Хьон Мин Сон срещна гредата. „Шпорите“ продължиха да играят агресивно и стигнаха до нова възможност в средата на полувремето, но Онана спаси удар на Сон, а Моура не успя да направи добавка.

В 31-ата минута Душан Тадич се измъкна в наказателното поле на „Тотнъм“ и стреля по диагонала, но шутът му премина малко встрани от целта.

Четири минути по-късно обаче „Аякс“ стигна до втори гол. Тадич се пребори за топката, напредна отляво и подаде по земя към влизащия на скорост Хаим Зиех, който с левия крак насочи топката в далечния ъгъл.

На почивката Почетино направи промяна и пусна в игра централният нападател Фернандо Йоренте за сметка на дефанзивния халф Виктор Уанаяма. Както се случи и в първата среща, влизането на мощния испанец даде резултат.

В 55-ата минута „Тотнъм“ се върна в мача след страхотна атака. Дани Роуз се измъкна от пресата в своята половина и пусна пас през центъра към Моура, който продължи с едно докосване към Деле Али. Английският национал изведе бразилеца зад защитата и той насочи топката покрай Онана.

Само четири минути по-късно гостите изравниха. Онана направи страхотно спасяване след удар на Йоренте, но след това си попречи с Ласе Шоне и не успя да улови топката. Моура беше най-съобразителен, завъртя се между няколко играчи и с левия крак намери път към мрежата.

Преглед на изображението в Twitter

Последваха вълнуващи минути с непрестанни атаки към двете врати. В 63-ата минута Зиех стреля с левия крак след центриране от фланга, но топката премина малко встрани.

На отсрещната врата удар на Йоренте беше блокиран пред голлинията от Де Лихт.

В 79-ата минута Зиех отново получи добра възможност да стреля с левия крак, но страничният стълб спря пътя на топката.

С напредването на мача играчите на „Аякс“ започнаха да отпадат физически и „Тотнъм“ осъществи силен финален натиск.

В 87-ата минута удар на Вертонген с глава срещна гредата. Топката се върна при холандеца, който направи добавка, но топката беше изчистена от голлинията.

Натискът на „шпорите“ все пак даде резултат в последната секунда на петте добавени минути.

Моура получи топката от Али на границата на наказателното поле и с прецизен удар с левия крак по земята я насочи в долния десен ъгъл на вратата.